XV Rocznica Stowarzyszenia Panaceum zgromadziła w dniu 18 listopada 2018 „u Dziadka Lisieckiego” ok. 70 osób – tych pamiętających początki i tych, przez kolejne lata włączających się w ten ruch. W tym miejscu gorące podziękowania należą się Pani Dyrektor Ogniska Wychowawczego „Świder” – Annie Szostak, za użyczenie, nie po raz pierwszy, pomieszczeń na naszą uroczystość. Mogliśmy w godnych warunkach karmić się strawą duchową i nie tylko (ale o tym później), bez wstydu przyjąć gości z zaprzyjaźnionych klubów z Mazowsza .
Panujący nam miłościwie Prezes Zenon Kwiatkowski (właściwie od roku 2005 z krótką przerwą na odpoczynek) przypomniał historię Stowarzyszenia i ludzi, którzy ją z determinacją tworzyli. Pamiętacie, ile trudności trzeba było pokonać? Do ilu drzwi zapukać, żeby w ogóle ruszyć z miejsca? Wystarczy jednak rozejrzeć się wokół, żeby znaleźć odpowiedź, czy było warto – dla ilu ludzi ważne są te wszystkie spotkania i działania Panaceum, jaki sens nadają naszemu życiu.
Lista zasłużonych jest długa, a na jej czele stoją ci, którzy wzięli na siebie ciężar uruchomienia machiny Stowarzyszenia w 2003 roku:
Pierwszy Prezes – Leszek Jendyk
Sekretarz – Zenon Kwiatkowski
Skarbnik – Włodzimierz Makijanko
Członkowie zarządu : Mariola Platek i Janusz Jakubowski
Ogromną pomoc w organizacji Stowarzyszenia i umiejscowienia go w „widocznym miejscu” na mapie miasta wykazała radna Danuta Szufnarowska, przewodniczący Miejskiej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Piotr Kudlicki, a także kierownik Poradni Uzależnień Pan Jerzy Jechalski. Szczególne podziękowania składamy ustępującemu Prezydentowi miasta panu Zbigniewowi Szczepaniakowi, za 12 – letnią współpracę i pomoc w naszej działalności.
Nie do przecenienia jest też rola „cichych bohaterów”, czyli współmałżonków, partnerów wymienianych imiennie osób, wspierających swoją energią i działaniem bliskich, a tym samym całe przedsięwzięcie.
Gromkie brawa należą się również Przewodniczącemu Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich p. Bogdanowi Urbanowi, mającemu duży wkład w rozwój ruchu abstynenckiego, za wykład „od serca”, wygłoszony podczas uroczystości rocznicowej.
Obchody uświetnił występ lidera zespołu „100%” – Piotra Nagiela, którego twórczość odzwierciedla jego własne, wieloletnie zmagania z uzależnieniem, ale niesie też przesłanie dla wszystkich, potykających się o ten problem. Wzruszający utwór „Ojciec i syn”, będący zwieńczeniem tej niezwykłej relacji, słuchany był przez wielu z wypiekami na twarzy. To autobiograficzna refleksja autora, lecz jednocześnie bardzo uniwersalny przekaz chwytający za serce. Tekst wplata się w nasze życiorysy, przywołuje zdarzenia, wywołuje emocje. Miesza obrazy wspomnień z uczuciem żalu, a zarazem wdzięczności, aby w ostatnich akordach tchnąć w słuchaczy nadzieję. Akcentuje jak ważny jest każdy dzień i drugi człowiek w naszym życiu.
Smaczkiem artystycznej części spotkania okazała się również recytacja wierszy Herberta i Miłosza przez Elżbietę Budrewicz, przy akompaniamencie gitarowym Piotra Błahuty, dającego podkład muzyczny świetnym brzemieniem Bacha. Nie zabrakło także prezentacji interesującej twórczości własnej kol. Piotra. Obecni na uroczystości przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów z Warszawy i okolic przekazali na ręce prezesa dyplomy gratulacyjne i upominki
Nasyceni duchowo, z radością mogliśmy zaspokoić instynkt przetrwania, zajadając się doskonałym bigosem z kuchni kawiarni La Cher . Najbardziej wytrwali w tanecznych rytmach dawali upust swojej radości do późnego wieczora i dopiero cisza nocna zakończyła obchody XV-Lecia Panaceum. Imprezę przygotował obecny zarząd Stowarzyszenia : sekretarz Maryla Rybitwa, skarbnik Maciej Gawryszewski, członkowie zarządu Adam Zagrodnik i Jacek Masny oraz członkowie Panaceum Wojciech Możdżonek i Marek Dousa.